| Läkartorget 2001
Läkarförbundet kommer i år att för tredje gången ha en monter på Läkarstämman. Erfarenheten från tidigare två år har varit positiv, men det har funnits vissa kritiska synpunkter på torgets utformning, vilket man förhoppningsvis har ändrat på till årets torgupplaga. Liksom under tidigare år medverkar DLF även i år i en monter tillsammans med företagsläkarna.
Årets tema kommer att vara den alltid så aktuella arbetsmiljön. Under stämmodagarna kommer det att vara minidebatter som belyser ämnet och under alla mässdagar kommer det att finnas sakkunniga från Läkarförbundet på plats. MSF kommer att stå för det hittills populäraste inslaget på torget – nämligen bullarna och kaffet. Själv hoppas jag att det i år även finns ett alternativ till kaffe att dricka.
Torget utgör en mötesplats där man träffar nya och gamla vänner och har möjlighet att utväxla tankar och reflektioner. Jag blir därför lite fundersam när jag ser annonsen för torget, i vilken det verkar som att man bör vara tre läkare tillsammans för att besöka torget. Jag vill allvarligt uppmana den läkare som går för sig själv att snarast ta sig till torget för att träffa kollegor och vänner, inte minst med tanke på temat – arbetsmiljön. Förutsättningen för den goda arbetsmiljön är att man tillsammans i en grupp i samförstånd strävar mot ett gemensamt mål. Ensamhet är förödande och direkt farligt.
Välkomna till Läkartorget under Läkarstämman.
Sten Stenberg |