IT-tipset
Medicin på Nätet
En sammanställning av webbplatser med medicinskt innehåll, gjord av distriktsläkare och främst avsedd för läkare – så presenterar sig Medicin På Nätet. Det är en länksamling som är tänkt att fungera som navigeringshjälp och nyhetsförmedlare till yrkesverksamma inom sjukkvården. Adressen till sidan är
www.kgab.se/mpn/
och det är Kneippengruppen, som driver tre vårdcentraler i Norrköpings västra kommundel, som står bakom den.

Tanken bakom denna länksamling är enkel. När man tar sig till startsidan (se bild på sidan 19) så möts man av sammanlagt elva olika rubriker. Under varje rubrik finns en mer detaljerad förklaring av vad man samlat här.
Det innebär att man får använda rullningslisten till höger för att orientera sig nedåt bland de olika rubrikerna. Men det finns också två snabbmenyer med samma rubriker – en till vänster i startsidans överkant, och en allra längst ned. Dessa hänger alltid med när man klickar sig runt bland de olika sidorna.
Medicin På Nätet är helt fri från reklam och har mycket lite grafik. Det betyder att de olika sidorna går snabbt att ladda hem. Systemet med rubriker innebär att det blir väldigt lätt att orientera sig. Vi har tittat på några av de länkar som finns bakom de olika rubrikerna, och börjat med de som ligger under
Favoriter.

När man klickar på rubriken Favoriter på startsidan förflyttas vi till en ny sida. Här har man samlat 44 olika länkar till webbsidor av medicinskt intresse.
Här ser man början av sidan. Själva länken är understruken och skriven med blå textfärg. När man klickar på den så lämnar man alltså Medicin På Nätets hemsida och förflyttas till den man klickat på.
Precis som alltid när det gäller länksamlingar, så innebär det att enda sättet att sedan ta sig tillbaka är att använda Bakåt-knappen i den webbläsare man använder. Om man då har klickat sig runt ett tag på den webbplats man besökt, kan det bli tidsödande. Naturligtvis kan man ånyo skriva in adressen och på det sättet återvända till länksamlingen, men det är betydligt smidigare att se till att man har den i Favoritmenyn på sin dator i stället (se DL 7–01). Då kommer man ju tillbaka med ett snabbt musklick där!
Norrköpingläkarnas Favoriter är indelade i nio underkategorier, och dessa finns även som egna sidor. På dessa sidor finns det lite fler länkar att välja på, dessutom är länkarna presenterade med en kort beskrivning. Man når dessa sidor genom att klicka på rubriken på startsidan, alternativt på menyn till vänster eller längst ned på de övriga sidorna. Här har vi klickat på
Databaser:

Så här ser hela den här kategorin ut. Det är fler länkar, och alla har dessutom fått en förklarande beskrivning. För att ta sig till de platser på Internet de länkar till, klickar man alltså bara på den blå understrukna länken.
Det finns många bra nätresurser för läkare samlade på Medicin På Nätet. Här följer ett axplock:
- Medline via PubMed – gratis tillträde till den enorma databasen.
- Tidskrifterna Läkartidningen och Dagens Medicins nätupplagor, totalt sju svenska tidningar samt 16 utländska tidningar av medicinskt intresse.
- 52 medicinska fakulteters hemsidor, fördelade över hela världen.
- Olika myndigheters hemsidor, mest svenska men även vissa europeiska och USA. Här har man gjort en föredömlig sammanfattning av de olika delarna av Socialstyrelsens hemsida, med olika länkar till olika delar av densamma. Här finns också en länk till SBU (Statens beredning för medicinsk utvärdering) som gör att det är enkelt att hålla sig uppdaterad.
- Länkar till medicinska bibliotek i Sverige, Norden, Europa, USA & Canada samt Australien.
- Under rubriken Medicinsk Multimedia finns länkar som leder till interaktiva läromedel, bilder, videofilmer och ljudfiler.
- Alla landstings hemsidor, samt givetvis även Landstingsförbundet.
- Medicinska nättjänster av olika slag, både svenska och internationella. Några av dem har vi tidigare presenterat i artiklar i Distriktsläkaren.
Många av dessa har en given plats i den egna Favoritmenyn i datorn. Det man kan invända är att vid vårt besök fanns det några brutna länkar, alltså sådana som inte längre är aktiva alternativt tillfälligt ur bruk. Klickar man på en sådan får man ett meddelande om att sidan inte kan hittas, och då är det bara att klicka på bakåtknappen i webbläsaren igen.
Sidan uppdateras tydligen inte så ofta – vid vårt besök var det över ett halvår sedan sist – och det är säkert en del av förklaringen. Fast det är också viktigt att påpeka att de flesta av de länkar man hittar här är aktiva, samt att det är tunga institutioner som står bakom dem och de brukar inte byta adress så ofta.
Den snabba nedladdningstiden, oc h det stora antalet länkar med specifik läkarinriktning, gör att det kan vara lämpligt att ange Medicin På Nätet som sin startsida. Det innebär att det är dit som man först kommer varje gång man ansluter datorn till Internet, och det är också där man hamnar om man klickar på
Startsida-knappen i verktygsfältet i webbläsaren. 
Man kan ställa in vilken sida på Internet man vill som sin startsida, och det går att ändra den när som helst. Så här gör man (som vanligt är det webbläsaren Internet Explorer vi utgår från):

Det enklaste sättet är att först gå till den sida man önskar ha, och sedan klicka på ordet Verktyg i menylisten. I rullmenyn som kommer ner väljer man sedan ordet Internet-alternativ och klickar på det.
En ny ruta kommer upp på skärmen, så här ser den övre delen ut:

Här kan man skriva in adressen till den sida man vill ha som startsida, men om man redan befinner sig på den räcker det med ett klick på knappen Aktuell.
Glöm inte att sedan bekräfta med ett klick på OK längst ned i rutan, annars sparas inte ändringen.
Ett tips när man väljer sin startsida är att inte ta någon som innehåller mycket grafik. Detta för att nedladdningstiden då blir lång, och man får då vänta onödigt länge var gång man ska koppla upp sig.. Därför finns alternativet Tom till höger under adressfältet. Det innebär att en helt blank sida laddas, och det går ju naturligtvis ganska snabbt. Knappen Standard ställer in Microsofts egen hemsida, och den är ganska ”tung” med mycket grafik.
Då är Medicin På Nätet ett bättre alternativ.
Per Lundblad |