Rapport från

Provinsialläkarstiftelsen

Styrelsen för Provinsialläkarstiftelsen hade sitt sammanträde den 21 mars för att bl a besluta om kursutbudet till hösten.
I Provinsialläkarstiftelsen styrelse sitter undertecknad, övriga läkarrepresentanter är Anna Källkvist, Britt Sjölin-Israelsson samt Moa Vlastós.
I styrelsen finns också representanter från Socialstyrelsen, Socialdepartementet och Landstingsförbundet. Ordförande är generaldirektören Göran Håkansson.
Stiftelsens ekonomi är knapp, men trots detta kunde kurser för cirka en miljon kronor anordnas under verksamhetsåret 1999. Antalet sökande till höstens kurser har ökat något. Från flera kursledare har man problem med mycket sena återbud till kurserna. Samtidigt krävs det ofta många tjänstgöringsår för att komma med på kursen i första hand. Rådet är att den som verkligen vill gå en kurs håller kursdagarna obokade in i det sista eftersom chansen att få en återbudsplats då är mycket stor.

Glädjande nog kunde styrelsen bevilja medel till följande åtta kurser under hösten 2000:
• Folkhälsoarbete och primärvård i internationellt perspektiv (WHO-kurs)
• Depressioner och suicialitet i primärvården
• Hjärtsjukdomar i primärvården
• Laborera rätt och lagom i primärvården (två tillfällen)
• Transkulturell allmänmedicin
• Allmämläkarnas framtida arbetsformer (Lady Ellen)
• Läkekonst – etik – kaos och kunskap (ny kurs med prof.
Carl-Magnus Stolt)

Distriktsläkarföreningens medlemmar får en egen kursinbjudan och anmälningsblankett direkt hem till sig.

På DLFs hemsida, www.svdlf.se kan man även anmäla sig elektroniskt.

Benny Ståhlberg

HAR DU TIPS OM NYA P-STIFTELSE- KURSER OCH GÄRNA FÖRSLAG PÅ KURSGIVARE HÖR AV DIG TILL

Provinsialläkarstiftelsen
Distriktsläkarföreningen
Box 5610
114 86 Stockholm